1. 1Некалькі разоў удзень перагонамі ішоў дзень, і 2мокрыя аўсы гнуліся да зямлі паўз гасцінец.

2. 1Праходзіць ноч, і 2меркнуць зоры.

3. 1Раздаўся гучны гук – і 2сухая галінка разляцелася на кавалкі.

1[   ] –і 2[   ]. Паміж часткамі складаназлучанага сказа ставіцца працяжнік, таму што ў сказе  перадаецца хуткая змена падзей.
4. 1Штосьці стукнула, звякнула – і 2ўміг стала цёмна.

5. 1Мядзведзіца пераварочвала старыя, трухлявыя калоды, заваленыя бураломам,  і 2ў чорнай вільготнай глебе знаходзіла мноства лічынак, чарвякоў і слімакоў. 1[  ], і 2[    ]. Паміж часткамі складаназлучанага сказа ставіцца коска, таму што часткі аб’яднаны пры дапамозе адзіночнага спалучальнага злучніка і. У сказе перадаецца пералік падзей.